Γιορτάζουμε το Πάσχα μένοντας σπίτι!

Αγαπητά μας παιδιά και αγαπητοί μας γονείς, σε λίγες μέρες πλησιάζει το Πάσχα μια από τις μεγαλύτερες γιορτές του Χριστιανισμού. Δυστυχώς δεν είμαστε στο σχολείο να μιλήσουμε για το Πάσχα, να βάψουμε αυγουλάκια, να μυρίσει το σχολείο από τα πασχαλινά κουλουράκια που θα φτιάχναμε με τα χεράκια μας, να φτιάξουμε τα καλαθάκια, τα κοτοπουλάκια και τα λαγουδάκια μας και να πούμε «Καλό Πάσχα»  με ένα γλυκό φιλάκι. Η σκέψη μας όμως είναι σε εσάς. Με τις αναρτήσεις μας αυτό το διάστημα θα προσπαθήσουμε να σας μεταδώσουμε το κλίμα αυτών των ημερών, όσο αυτό είναι δυνατόν.

Ας ακούσουμε λοιπόν το τραγουδάκι «Ήρθε πάλι η Πασχαλιά»

Στο παρακάτω βίντεο τα παιδάκια μας με τη βοήθεια των γονιών, μπορούν να μάθουν για τα Πάθη του Κυρίου από το Σάββατο του Λαζάρου, την Κυριακή των Βαΐων μέχρι την Ανάσταση, καθώς επίσης και ήθη και έθιμα των ημερών.

Και για όποιον ζήλεψε και θέλει να κάνει «λαζαράκια», ας διαβάσει την παρακάτω συνταγή…

συνταγή λαζαράκια

Ένα παραμυθάκι για «Το Πάσχα του Πασχάλη»

πάσχα πασχάλη

Κατασκευή κοτοπουλάκι

Πώς να ζωγραφίσουμε εύκολα πασχαλινές κοτούλες;

Κατασκευή εύκολο λαγουδάκι

λαγουδάκια

Για όποιον έχει εκτυπωτή μερικά φύλλα εργασίας και πασχαλινές ζωγραφιές

φύλλα εργασίας 1 φύλλα εργασίας 2 φύλλα εργασίας 3 φύλλα εργασίας 4

πασχαλινό αυγό 1 πασχαλινό αυγό 2 πασχαλινό αυγό 3 πασχαλινό αυγό 4 πασχαλινό αυγό 5

Το φετινό Πάσχα είναι για όλους μας τελείως διαφορετικό και πρωτόγνωρο. Όλοι μας ανεξαιρέτως ανεβαίνουμε έναν Γολγοθά προσμένοντας την Ανάσταση του Κυρίου μας. Καθώς οι μέρες αυτές κρύβουν για όλους μας μια συναισθηματική φόρτιση, απευθύνουμε μια ανοιχτή πρόσκληση σε όλους σας, από τον πιο μικρό μέχρι τον μεγαλύτερο στην οικογένεια, που θέλει, να στείλει ένα μήνυμα ελπίδας, μέσα από μια ζωγραφιά, χειροτεχνία, κείμενο, ποίημα, και ό,τι ο καθένας μπορεί να σκεφτεί. Ας φωτογραφίσει το μήνυμά του (χωρίς πρόσωπα) και ας το στείλει στα email μας.

Ευχόμαστε το φως της Ανάστασης να φωτίζει τις ζωές όλων μας, να χαρίζει υγεία και να γεννήσει στις ψυχές μας αγάπη και ελπίδα!

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!